Admin2 بدون دیدگاه

نازل تاندیش

نازل تاندیش قطعه نسوزی است که کف تاندیش قرار می گیرد و وظیفه آن هدایت مذاب از تاندیش به قالب ماشین ریخته گری مداوم (CCM) است که بسته به ابعاد شمش ها و تاندیش، ابعاد آن متفاوت بوده و بر حسب دبی مورد نیاز مذاب بر حسب سایز شمش، دارای قطر سوراخ متفاوت می باشد و بسته به زمان ریخته گری درصد زیرکونیای موجود در آن متغیر است.

نازل تاندیش مجرای انتقال ذوب از داخل تاندیش به داخل تیوب مسی می باشد، امروزه در بسیاری از کارخانه های فولاد که به سیستم ریخته گری پیوسته مجهز هستند، نازل تاندیش با زمان کارکرد بالا از اهمیت خاصی برخوردار است. برای داشتن سرعت ریخته گری ثابت که عموماً وابسته به قطر مجرای نازل است، نیاز است که از نازل های زیرکونیایی با مقاومت بسیار بالا در برابر سایش و خوردگی استفاده شود.

مغزی های زیرکونیایی مصرفی به روش پرس ایزواستاتیک و با ضخامت بهینه تهیه می شوند که به موجب آن تحمل تنش های حرارتی بالا را دارند. همچنین زیرکونیای موجود در بدنه به روش های خاصی پایدار گردیده و از دانسیته زینترینگ بالایی نیز برخوردار است.

در روش پرس، مغزی زیرکونیایی با استفاده از تکنولوژی Co-Pressing در درون ول بلوک (نشیمنگاه)  بدون استفاده از هیچگونه ملات و چسبی پرس می شود از اینرو از بالاترین مقاومت مکانیکی در دمای بالا برخوردار می باشد. در روش پیش ساخته، ول بلوک با استفاده از جرم ریختنی با باند هیدرولیک اطراف مغزی زیرکونیایی ریخته گری می شود.

نازل های تاندیش به چند مدل مصرف میشود:

  • نازل تاندیش قندانی
  • نازل تاندیش استکانی
  • نازل تاندیش تمام قد یا نیم قد
  • نازل تاندیش تمام زیرکونیا

این نازل ها  در دو مدل پرسی و مونتاژشده با ملات سبز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *